LifestyleModaUroda

Jak być damą? Poradnik dla kobiet z klasą

Kobieta w kapeluszu z woalką

Czy dzisiaj określenie „kobieta z klasą” to jakiś archaik? Niekoniecznie. Mimo, że mamy XXI wiek i wiele pań chodzi w jeansach i skórzanych kurtkach to nadal o niektórych z nich można powiedzieć, że mają klasę. Czym jednak jest owa klasa i jak się przejawia? Czy klasy można się nauczyć? Kobiety zainteresowane tematem, zapraszam do lektury.

Portret damy

Bycie damą wcale nie jest takie proste, ponieważ do pewnych zachowań możemy się nagiąć, ale i tak niektóre cechy kobiety z klasą wysysa się z mlekiem matki. Oczywiście wszystkiego można się nauczyć czego przykładem są chociażby małżonki członków rodzin królewskich, które wcale nie były damami od urodzenia, a jednak wykonały mnóstwo pracy nad sobą. My pozostawimy jednak etykietę królewską w spokoju, bo ona rządzi się i tak innymi prawami.

Jak zatem być współczesną damą w codziennej rzeczywistości? Dama jest kobietą taktowną, subtelną, gustownie ubraną (niekoniecznie w dopasowaną garsonkę i czółenka). Posiadanie klasy wiąże się także z pewnym poziomem umysłowym – dama wiele czyta, ma swoje poglądy na pewne tematy, jest inteligentna, ale nie chełpi się swoją wiedzą i nie próbuje za wszelką cenę udowodnić mężczyźnie, że wie więcej od niego. Kobieta z klasą nigdy też nie przeklina i nie używa obscenicznych gestów.

Dama jest przede wszystkim dobrze wychowana, uprzejma i kulturalna, wie co wypada – kiedy dobrze jest milczeć, a kiedy warto się odezwać. Damie obce są takie pojęcia jak plotkowanie czy złośliwe uwagi. Kobieta z klasą potrafi także przyznać się do błędu i przeprosić. To po prostu osoba o szlachetnym sposobie postępowania.

Kobieta w chuście i okularach przeciwsłonecznych

Po czym poznać kobietę z klasą?

Kobieta z klasą jest bardzo zadbana, co nie oznacza, że spędza przed lustrem wiele godzin. Ona po prostu wybiera takie rozwiązania, które pomagają w jej w szybki sposób zaprezentować się schludnie i elegancko. Damą można być zarówno mając włosy długie, krótkie, kręcone i proste – ważne, aby zawsze były czyste i ładnie ułożone. Wybiera zatem taką fryzurę, która pozwoli jej zachować ład na głowie.

Kolejną cechą, która wyróżnia damę są jej dłonie – koniecznie powinny być zadbane z czystymi paznokciami. Jeśli chodzi o makijaż, dama zawsze postawi na delikatne podkreślenie urody. Obcy jest jej temat ciemniejszego o kilka tonów podkładu i tuszu, który oblepia rzęsy tworząc ciemny kokon.

Co znajduje się w garderobie damy?

Na pewno to samo co w szafie każdej kobiety, z tą jednak różnicą, że ubrania damy są doskonale skompletowane pod względem kolorystycznym. Gdyby dama miała wybrać jeden element garderoby, który nadaje szyku całej stylistyce byłyby to buty. Tak, właśnie buty. To one sprawiają, że całość prezentuje się niezwykle elegancko, a ubranie nabiera klasy. Dama zawsze wie jak ma się ubrać stosownie do okoliczności i nigdy nie popełnia modowego faux pas.

Dziewczyna w kapeluszu i sukience w kwiaty

Dama XXI wieku

Nie chodzi tu oczywiście o to, by obrażać zwykłą „dziewczynę z podwórka”, bo i taka też może stać się damą przy odrobinie wysiłku. Mam na myśli to, co odróżnia damę od innych kobiet. Dama zawsze jest wyprostowana, w przenośni i dosłownie. Czy dama kiedykolwiek się garbi? Postawa kobiety z klasą to proste plecy i wzrok skierowany przed siebie, ale bez poczucia wyższości. Kiedy coś nie układa się w życiu damy, ona nie oznajmia tego całemu otoczeniu tylko zostawia problemy dla siebie i najbliższej przyjaciółki.

Dama jest zdystansowana, opanowana, dyskretna i przede wszystkim nie sili się na oryginalność. Ona dobrze wie, że nie musi tego robić, bo i tak zawsze dobrze wygląda. Jest świadoma swoich atutów, choć nie epatuje nadmierną pewnością siebie, nie ma zatem nic wspólnego z zahukaną i zakompleksioną kobietą, której można wszystko wmówić i zapędzić w kozi róg. Jednak dama nigdy nie próbuje przekrzyczeć rozmówcy – woli zamilknąć niż brać udział w rozmowie prowadzącej donikąd.

Udostępnij:

2 comments

  1. Dajana 21 kwietnia, 2022 at 10:29 Odpowiedz

    Jak być damą, śmieszy mnie to określenie:). Dla mnie mieć klasę to po prostu być uczciwym człowiekiem i samego siebie traktować z godnością. W kwestii makijażu to nie zgodzę się, że jedyną opcją jest „dyskretne podkreślenie urody” to strasznie archaiczne myślenie, zapożyczone z czasów, kiedy kobieta miała być skromna i się nie wyróżniać, a dodatkowo spuszczać oczęta, kiedy tylko jakiś kawaler spojrzał w jej stronę. Uważam, że czerwona szminka, albo makijaż smokey eye jest jak najbardziej ok!

  2. Agnieszka 11 maja, 2022 at 12:54 Odpowiedz

    Nie no każdy taki tekst wywołuje we mnie złość… „Dama jest zdystansowana, opanowana, dyskretna i przede wszystkim nie sili się na oryginalność.” Serio? Moim zdaniem dama to kobieta, która wie, jak się zachować. Tyle i aż tyle. Dotyczy to tak obiadu w domu, jak i wyjścia na piwo.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *