Jak przygotować się na rozmowę o pracę?
Wysłanie CV to pierwszy krok, jaki podejmujemy na drodze do znalezienia pracy, jednak niejedyny. Jeżeli nasza aplikacja przejdzie przez selekcję i zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, wówczas czeka nas kolejne wyzwanie, które definitywnie
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – co wiesz o firmie?
Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, podstawą będzie wiedza o tym, gdzie idziemy i o jakie stanowisko się ubiegamy. Jeżeli więc zostaniemy zaproszeni, warto wcześniej rozeznać się w tym, z jaką firmą mamy do czynienia, czym się zajmuje, jakie to jest stanowisko, jakie będą stawiane wymagania i to jakie kompetencje są potrzebne. W ten sposób będzie się przygotowanym do rozmowy i pytań różnego typu. Dodatkowo wiedząc o firmie więcej, zrobi się wrażenie osoby poważnej, a nie przypadkowego przechodnia, który trafił do firmy przez przypadek.
O co rekruter może zapytać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?
Podstawowym zadaniem rekruterów jest dokonanie selekcji kandydatów, na podstawie przeprowadzonej rozmowy. Zazwyczaj wygląda to tak, że zadają oni pytania na różne tematy, zarówno związane z pracą i naszym doświadczeniem, jak i sprawy pozornie niezwiązane ze stanowiskiem, na jakie aplikowaliśmy. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie kompetencji i umiejętności kandydata. Dlatego przed rozmową warto przećwiczyć różne warianty i pytania, które mogą się pojawić.
Najczęściej zadawanymi pytaniami są te o nasze doświadczenia, sukcesy, problemy i metody radzenia sobie z nimi, a także to, jak wyobrażamy sobie życie za kilka lat czy największe wyzwania. To dosyć sztampowy scenariusz, jednak rekruterzy najczęściej skupiają się na informacjach związanych z naszym życiorysem, a także ewentualnym charakterem pracy, o jaką się staramy. Problematyczne dla wielu kandydatów jest też pytanie o wysokość zarobków.
Co zabrać ze sobą na rozmowę o pracę?
Udając się na rozmowę o pracę, warto pamiętać także o tym, by zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Zazwyczaj niewiele tutaj trzeba, ale mając swoje CV pod ręką czy inne potrzebne dokumenty (w zależności od rodzaju pracy), o wiele łatwiej będzie przebiegać całe spotkanie, a my postawimy się w lepszym świetle. Bycie przygotowanym świadczy o naszym podejściu do rekrutacji.
Jak ubrać się na rozmowę o pracę?
Rodzaj ubioru ma duże znaczenie, zwłaszcza gdy ubiegamy się o pracę na wysokim stanowisku, gdzie właściwa prezencja jest wymagana. Jednak niezależnie od tego, do jakiej firmy idziemy i o jakie zatrudnienie się staramy, zawsze powinno się ubrać schludnie i z zachowaniem powagi. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju dresy i pogniecione koszule nie będą dobrze widziane. Dobrze zwrócić uwagę na to, jaki typ dress codu panuje w firmie, ale nawet jak go nie ma, to ubiór będzie świadczył o nas i naszym podejściu.
Ćwicz rozmowę kwalifikacyjną
Jeżeli chcemy być pewni, że wypadniemy na rozmowę o pracę dobrze, wcześniej wszystko dokładnie przećwiczmy. Należy sprawdzić jakie pytania mogą paść, dowiedz się jak najwięcej o firmie i przeanalizować swój życiorys. Najlepiej wypisać wszystkie informacje i postarać się wcześniej opracować odpowiedzi, by móc wypowiadać się płynnie. To zmniejszy stres oraz zminimalizuje ryzyko, że w trakcie rozmowy się zatniemy, nie mogąc nic powiedzieć. Zwiększy się nasza pewność siebie, a nawet jak rekruter nas czymś zaskoczy, szybciej będziemy mogli pozbierać myśli.
Myślę, że dzisiaj w wielu firmach rozmowy są przeprowadzane bardzo nieformalnie. Już w sumie od prześwietlenia firmy warto zacząć przygotowania. Nie ma co się ubierać w garsonkę, jak z Facebooka wynika, że tam sami młodzi ludzie pracują.