Uczucia i Związki

Jak wytrwać w małżeństwie?

Zawarcie małżeństwa

Pary małżeńskie stale kłócą się, rozwodzą, a dzieci są dla nich tylko karta przetargową – taki model jest widoczny coraz częściej i to wśród ludzi z długim stażem. Dlaczego tak się dzieje i jakie przyczyny sprawiają, że małżeństwa rozpadają się? Przeczytaj nasz poradnik, który podpowie Ci jak wytrwać w długoletnim szczęśliwym związku.

Jak pogodzić pragnienia par?

Nie jest to łatwe w czasach kiedy wiele mówi się o samorealizacji i zawodowym spełnieniu. Wprawdzie do lamusa odszedł model rodziny, w której mąż zarabia, a żona wychowuje dzieci, niemniej jednak warto pójść w kwestii ustalenia ról rodzinnych na kompromis. To właśnie brak kompromisu sprawia, że związki tak szybko się rozpadają, ponieważ każde z partnerów chciałoby przeforsować swoje racje. Warto zweryfikować swoje oczekiwania i postarać się pójść na kompromis nawet kosztem kilku wyrzeczeń. Kto powiedział przecież, że walka o związek będzie łatwa?

Jak upada mit o wiecznej i romantycznej miłości?

Mit o wiecznej, romantycznej miłości może pogrążyć wiele par, zwłaszcza kiedy okres narzeczeństwa był pełen szalonych wypraw, szeptów pod rozgwieżdżonym niebem i obietnic o miłości do grobowej deski. Życie niestety mocno potrafi zweryfikować takie mrzonki i swoją trywialnością zaburzyć romantyzm. Wiążąc się z kimś na stałe trzeba brać pod uwagę, że w grę zaczynają wchodzić wspólne finanse i codzienność, która często bardzo rozczarowuje. Początkowe „pokrewieństwo dusz” zaczyna schodzić na dalszy plan w obliczu płaczących dzieci, braku obiadu i sterty brudnych ubrań do prania. Co zatem można zrobić, by małżeństwo nie stało się przykrym obowiązkiem? Po prostu trzeba w tym natłoku zadań znajdować chwile dla siebie wzajemnie, czas na rozmowę, na przypomnienie sobie jak pięknie było kiedyś razem…

Napis Pan i Pani

Przełamywanie kryzysów w małżeństwie

W każdym związku prędzej czy później pojawi się kryzys ważne jednak, by umieć go pokonać. Czasem zbyt szybko poddajemy się bez walki, rezygnujemy z bycia z drugim człowiekiem, gdy pojawiają się przeszkody. Powinniśmy mieć na uwadze, że życie nie jest usłane różami, a o długoletni i szczęśliwy związek zabiega się latami. Przyjemnie nam przecież popatrzeć na spacerujących po parku 80-latków, którzy po ponad 50 latach wspólnego życia wciąż się kochają. Dążmy więc do tego samego i starajmy się wspólnie pokonywać trudności. W końcu zdecydowaliśmy drogę życia przebyć wspólnie.

Co może uratować związek małżeński?

Zdawałoby się, że nie ma takiej rzeczy, ale jest – rozmowa. Daje ona wyobrażenie o potrzebach drugiej połówki, o jej troskach i zmaganiach z trudami dnia codziennego. Zadajmy sobie pytanie: dlaczego w czasie narzeczeństwa interesowała nas każda myśl ukochanej osoby, a teraz mamy tylko świat swoich pragnień? Odpowiedź na nie może wiele zmienić w naszym partnerstwie, a przede wszystkim pomoże nam dowiedzieć się, dlaczego tak się od siebie oddaliliśmy.

Wiele osób mówi, że nie potrzeba męczyć się w związku jeśli staje się on nieudany. Warto jednak dążyć do tego, by stał się on udany na drodze wspólnego poszukiwania rozwiązań wyjścia z kryzysu. Każde małżeństwo przechodzi kryzys, dlatego nawet wspomniana para 80-latków miała ich wiele w swoim życiu. Uratowało ich jednak zapewne to, że walczyli o siebie do końca.

Udostępnij:

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *