Dom

Jaką pralkę wybrać? Czym się kierować przy wyborze pralki?

Pralka z praniem

Jednym z podstawowych urządzeń w każdym domu jest pralka. Jest to sprzęt w częstym użyciu, a od jego jakości może zależeć także to, jak będą wyglądać nasze ubrania. Do wyboru mamy wiele marek i modeli, warto jest wiedzieć, na co zwracać uwagę, gdy chcemy wybrać tę najlepszą pralkę.

Jakie typy pralek wyróżniamy?

Przede wszystkim jednak na pierwszym miejscu dobrze jest się zastanowić nad tym, gdzie pralka ma stać – w łazience czy kuchni? Ma to o tyle duże znaczenie, że można wyróżnić tutaj pralki wolnostojące (zdecydowanie większa grupa) i te do zabudowy. Z kolei jeżeli chodzi o typy pralek, wymienić można:

  • Standardowe ładowane od przodu o głębokości 50-65 cm
  • Super slim o głębokości poniżej 39,9 cm i ładowane od przodu
  • Slim o głębokości 39.9-49 i ładowane od przodu
  • Pralki ładowane od góry i głębokości 60 cm (szerokość 40-50 cm)

Przy wyborze pralki trzeba zastanowić się więc nad tym, ile ma się miejsca, a także która opcja będzie dla nasz lepsza – ładowanie od przodu czy od góry?

Jaka pojemność bębna dla pralki?

Wielkość pralki ma znaczenie o tyle, że określa ilość jednorazowego załadunku prania do wnętrza. Pojemność pralek na rynku szacuje się od 4 kg do ponad 9 kg. W jaki sposób wybrać pojemność urządzenia? To zależy od wielkości rodziny. Pojemność rzędu 4-5 kg jest wystarczająca w momencie, gdy w domu mieszkają 1-2 osoby. Przy rodzinie z co najmniej jednym dzieckiem pralka powinna liczyć pojemność 6-7 kg, a przy większych rodzinach należałoby wybrać sprzęt o załadunku powyżej 7 kg.

Klasa energetyczna pralek – na co zwracać uwagę?

Klasy energetyczne urządzeń RTV i AGD to już standard, na który każdy powinien zwracać uwagę. Oczywiście przy różnych urządzeniach, parametry i ich ocena mogą się różnić. Założenie jest jednak te same – im wyższa klasa energetyczna, tym większa oszczędność na prądzie i wodzie. Dodatkowo świadczą też one o wielkości hałasu, jakie wydaje pracujące urządzenie. Klasy energetyczne szacują się od D do A+++, z czego najlepiej wybierać te od klasy A wzwyż. Z oczywistych względów, klasa A+++ jest tą najlepszą.

Pralka i jej funkcje

Czy poziom hałasu pralki ma znaczenie?

O ile na klasę energetyczną obecnie zwraca uwagę prawie każdy, tak na inne aspekty raczej mało kto. Chodzi tutaj przede wszystkim o poziom hałasu pracującej pralki. Producenci są zobowiązani do umieszczania przy swoich produktach wszystkich najważniejszych informacji – klasę energetyczną, zużycie wody, poziom hałasu. Istnieją też przepisy, które normują tę kwestię i wyraźnie mówią jak głośne powinny być konkretne sprzęty. Dla pralek najlepszym poziomem jest hałas wytwarzany w granicach 50-60 dB przy spokojnej pracy i nieco więcej, bo do około 80 dB w trakcie wirowania. Im większa wartość, tym gorzej dla naszych uszu.

Jaka prędkość wirowania pralki?

Na co wpływa wirowanie? Zasada jest prosta – im szybsze wirowanie, tym bardziej suche są ubranie po wyciągnięciu z pralki. Standardowo pralki mają ok 1000-1600 obrotów na minutę i jest to jak najbardziej dobry wynik. Mniejsza ilość obrotów sprawi, że ubranie będzie bardzo mokre i więcej czasu spędzi na suszarce.

Jakie funkcje powinna mieć pralka?

Obecnie każda pralka ma wbudowane dodatkowe funkcje i programy, które w dużym stopniu mogą wpływać także na czas prania. Wybór programu może być podyktowany potrzebą prania ubrań z delikatnych tkanin, być przeznaczone do prania ubrań dziecięcych, albo ubrań sportowych. Niektóre pralki posiadają programy radzące sobie z sierścią zwierząt, także w przypadku odzieży przeznaczonej do prania ręcznego. Opcja skracająca czas prania także może być przydatna. Wybór pralki powinien być podyktowany naszymi potrzebami i tym, jaką odzież będziemy prać.

Udostępnij:

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *