Hobby i Czas wolnyLifestyle

Jak pozostać sobą? Sposoby na zachowanie indywidualności

Człowiek z zasłoniętą twarzą kartką papieru

Łatwo jest powiedzieć „bądź sobą”, gdy wokół nas pełno ludzi podobnie ubranych, mających podobne zainteresowania, czy nawet wyglądających podobnie. Czy w takim wypadku można mówić o indywidualności? Jak pozostać sobą wśród tłumu i społecznej presji? Czy jeszcze jest coś takiego jak indywidualność?

Bądź sobą, bo to przyjemne

Udawanie może być fajne, ale tylko do pewnego stopnia. Życie często zmusza nas do tego, by udawać i zachowywać się niezgodnie z własnymi przekonaniami, by iść tam, gdzie nie chcemy i zgadzać się niekoniecznie na to, co nam pasuje. Często robimy to z uśmiechem na twarzy doczepionym i przyklejonym. To sprawia, że narasta w nas frustracja i zniechęcenia, a wszystko wokół traci kolory, staje się szare, bure i nijakie, a to, co wcześniej sprawiało nam radość, straciło na wartości. Zdecydowanie lepiej jest do tego nie dopuścić, jednak w dzisiejszych czasach może być to trudne – są pewne ramy, w których trzeba się mieścić, więc czy w takim razie da się to zrobić, jednocześnie zachowując indywidualność?

Bądź pewny siebie i odkryj się na nowo!

Żyjąc w społeczeństwie jesteśmy skazani na przestrzeganie pewnych zasad i norm, czasem bardzo umownych, a to może powodować, że nie czujemy się pewnie w towarzystwie czy danej sytuacji. Czasem możemy mieć jakieś pomysł, jakieś rozwiązanie, coś innego do powiedzenia, ale obawiamy się społecznego linczu. Nie można się temu poddawać! Do tego potrzeba także akceptacji, ale nie ze strony otoczenia, a nas samych. Trzeba poznać siebie i zaakceptować swój charakter, swoje podejście i to kim jestem. Trzeba mieć jakieś wartości, których się będzie trzymać i wiedzieć, co dla nas jest ważne.

Dziewczyna z balonem

Myśl o przyszłości, nie żyj przeszłością

To kim jesteśmy w dużej mierze wynika z naszych doświadczeń, które zdobywamy od najmłodszych lat. Środowisko, w którym żyjemy, ludzie, wśród których się obracamy mają na nas duży wpływ, także pod względem negatywnych wspomnień i porażek. Wszystkie te doświadczenia – dobre i złe – powinny przede wszystkim nas czegoś nauczyć. Gdy coś nie szyło, to ok, trzeba wyciągnąć wnioski, zamknąć rozdział i iść dalej do przodu. Trzeba wciąż się rozwijać, dążyć do poznawania nowych rzeczy i udoskonalania siebie, swoich mocnych stron, a to sprawi, że wytyczymy nowe ścieżki.

Nie myśl o innych i nie porównuj się z nimi

Presja otoczenia sprawia, że dużą wagę przywiązujemy do tego, jak jesteśmy postrzegani. To rzecz jasna może podburzać naszą pewność siebie, tak samo, jak fakt porównywania się z innymi. Nie to powinno być naszym celem! Jeżeli chcemy się już porównywać, to najlepiej wybierać dobre przykłady i przede wszystkim dążyć do rozwoju, inspirować się i działać. Mierzmy się względem ludzi wielkich, a nie takich, którzy mówią wiele, ale nie mają nic mądrego do powiedzenia. Znaj swoją wartość i tego się trzymaj.

Otwórz się na ludzi

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? A poza tym, co to ma wspólnego z kwestią zachowania indywidualności? Chodzi tu przede wszystkim o nas samych i o tym, jak postrzegamy siebie i swoje niedoskonałości, błędy i porażki. Co z nimi robimy? Ukrywamy! Wstydzimy się i nie chcemy, by inni to widzieli, ale to jest błąd. Trzeba zaakceptować samego siebie i to, że nie jest się idealnym i nieomylnym, umieć się do tego przyznać, nie tylko przed sobą, ale i innymi. Pokażemy w ten sposób, że mamy dystans do siebie i otoczenia, a od tego jest już jeden krok, by przekuć swoje wady w zalety.

Udostępnij:

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *