KulinariaLifestyleZdrowie i Fitness

Dlaczego tyję? Przyczyny tycia mimo diety

Zdrowe śniadanie

Sposobów na odchudzanie wynaleziono całe mnóstwo, mimo to, często zdarza się, że choć przestrzegamy diety, a często i jesteśmy aktywne fizycznie, nie chudniemy. Dlaczego tak się dzieje? Co stoi za tym, że pomimo odchudzania nam to nie wychodzi? Jakie najczęściej błędy popełniamy?

Nie jemy pełnowartościowych posiłków

Odchudzanie najczęściej kojarzy nam się z odmawianiem jedzenia, a co za tym idzie, zmuszamy się do tego by jeść mniej, a nie o to powinno chodzić. Owszem, jeżeli do tej pory jadłyśmy w nadmiarze, trzeba ograniczyć, ale rozsądnie, to znaczy powinno się przestrzegać określonej ilości kalorii na dzień, biorąc pod uwagę nasz wiek, płeć oraz aktywność fizyczną. Jedząc mniej, tylko wzmagamy stres, a to może powodować dodatkowe puchnięcie, a także łamanie diety i podjadanie. Sięgając po pełnowartościowe jedzenie, czyli takie zawierające w pełni zbilansowane składniki odżywcze, zarówno się najemy, jak i zadbamy o swoje zdrowie.

Zapominamy o aktywności fizycznej lub mamy jej za dużo

O tym, jak ważne jest połączenie diety z ćwiczeniami mówi się bez przerwy, ale albo o tym zapominamy, albo wychodzimy z założenia, że wystarczy nam sama dieta, albo ćwiczymy aż za dużo. Samo stosowanie diety to za mało, ciało musi spalić nadprogramowe kilogramy, dodatkowo ćwiczenia pomagają w wypracowaniu zgrabnej sylwetki, zbiciu mięśni i spaleniu tłuszczu.

warto przeczytać:  Jak mieć zgrabną pupę? Ćwiczenia na uda i pośladki!

Dobrze dobrane ćwiczenia to podstawa, jednak jeżeli intensywnie trenujemy, także może się nam nie udać odchudzić. Dlaczego? Duży wysiłek fizyczny sprawia, że nasz organizm ma większe zapotrzebowanie na kalorię i składniki odżywcze, więc zaczynamy więcej jeść. Poza tym, dużo ćwicząc, tkanka tłuszczowa zamienia się na mięśnie, a te też swoje ważą, dlatego często nasza waga może się nie zmieniać, choć nasza sylwetka nabrała konkretnych kształtów.

Złapaliśmy się w pułapkę zdrowego jedzenia

To często spotykany problem. Zazwyczaj wychodzimy z założenia, że jeżeli coś jest zdrowe, to można to jeść w znacznie większych ilościach bez obawy o konsekwencje. Nie, to tak nie działa! Każde jedzenie niezależnie od tego czy jest to to mniej czy bardziej zdrowe, czy to niewielka słodka przekąska, czy użyliśmy zdrowych naturalnych składników, zjedzone w nadmiarze dostarczy nam całego mnóstwa kalorii. Każda rzecz, którą zjadamy ma swoje kalorie, albo inne składniki np. tłuszcze, które z pewnością nie pomogą nam w odchudzaniu gdy zjemy czegoś dużo. Truskawki? Super! Tylko zjadając całą miskę, napychamy się kaloriami, a dodatkowo pobudzają one jeszcze apetyt. Nawet zdrowe rzeczy trzeba jeść w umiarze.

warto przeczytać:  Jak mieć zgrabną pupę? Ćwiczenia na uda i pośladki!

Nie wypoczywamy właściwie

Żeby proces trawienny oraz nasz metabolizm działały prawidłowo, konieczne jest zadbanie także o regenerację sił, odpoczynek i sen. Jeżeli śpimy za mało, albo mamy problemy z zaśnięciem czy też nie mamy czasu na to, by na chwilę usiąść i odsapnąć, może to negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Śpiąc mniej niż 7 h narażamy się na tycie, dodatkowo takie osoby mają także zwiększony apetyt, co za tym idzie, zaczyna się więcej jeść.

Odchudzamy się samodzielnie

To też często spotykany problem. Postanawiamy się odchudzić, szukamy diety dla siebie, układamy plan ćwiczeń i… nie wychodzi. Najczęściej jest to zbiór wszystkiego tego, co zostało napisane powyżej, ale przyczyna może być też taka, że zarówno dietę, jak i ćwiczenia dobraliśmy nieodpowiednio pod nasze potrzeby. Dlatego tak istotne jest radzenie się specjalistów – dietetyków i trenerów. Odchudzać trzeba się z głową i rozsądkiem, a chcąc na siłę, w dodatku z natychmiastowym efektem zrzucić nadprogramowe kilogramy, możemy zderzyć się z przykrą rzeczywistością. Do tego potrzeba przygotowania, a także odpowiedniego wsparcia, także psychicznego.

warto przeczytać:  Jak mieć zgrabną pupę? Ćwiczenia na uda i pośladki!
Udostępnij:

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *