Życie zawodowe

Wynajem hostess – jakie ceny wynajmu hostess w Warszawie i innych miastach?

hostessa na stoisku

Wynajęcie hostess to zabieg marketingowy, który może nam się bardzo przysłużyć, ale jakie są koszty takiego przedsięwzięcia? Czy jest ono opłacalne? Od czego zależą ceny?

Ile kosztuje wynajęcie hostessy?

Jeśli chcielibyśmy dokładnie wiedzieć, ile przyjdzie nam zapłacić, pojawi się problem. Tak naprawdę bowiem nie ma jednej konkretnej stawki nie tylko na terenie kraju, ale nawet w obrębie jednego miasta. Naturalnie można zaobserwować pewne prawidłowości i zależności.

Oczywistością jest na przykład, że w Warszawie i innych dużych miastach stawki będą wyższe niż w mniejszych miejscowościach gdzieś na peryferiach. Ale określić sumę, jaką będziemy musieli na wynajęcie hostess przeznaczyć, wcale nie jest łatwo – na pewno nie można tu podać konkretnej liczby.

Rozpiętość płac jest w tym zawodzie ogromna. Wiele hostess pracuje za minimalną stawkę godzinową – 13 zł brutto. Typowe stawki oscylują między 15 a 40 zł za godzinę, ale w wyjątkowych przypadkach mogą sięgnąć nawet 100 zł. Skąd aż takie różnice?

Od czego zależy cena wynajmu hostess?

Czynników, które wpływają na tę rozpiętość cenową, jest sporo. Przede wszystkim liczy się, kto bezpośrednio zatrudnia hostessy i jaka jest jego polityka płacowa, zatem cena wynajmu hostess może zależeć od specjalizacji agencji (np. EssentialModels.pl), jej wymagań względem zatrudnianych przez nią hostess i oczywiście również jej pozycji w branży.

Najbardziej oczywistym kryterium, jakie wpływa na stawkę, jest oczywiście to, jaki zakres obowiązków chcemy hostessie wyznaczyć i jaką rangę ma event, w którym ma ona wziąć udział. Jeśli potrzebujemy hostess do rozdawania ulotek czy prezentowania promocji w supermarkecie, nie zapłacimy tyle, co w sytuacji, gdy będą musiały dbać o organizację i promowanie dobrego wizerunku naszej firmy podczas dużego eventu.

hostessy na stoisku

Niektóre prace wymagają od hostessy, by tylko stała i się uśmiechała, podczas gdy przy innych, tych bardziej prestiżowych, musi zaangażować bardziej zaawansowane umiejętności, na przykład znajomość języków obcych.

Wyliczając koszty takiej imprezy, powinniśmy wziąć pod uwagę, ile hostess wynajmujemy, które konkretnie (bo stawka w agencji może też zależeć od doświadczenia i stopnia profesjonalizmu danej pracownicy) oraz na jak długo.

Podsumowując, największe znaczenie dla ostatecznych kosztów ma rodzaj i czas trwania eventu, typ umiejętności wymaganych od hostess, a także ilość zatrudnionych hostess. Nie bez znaczenia są odległości (do ceny mogą dojść koszty dojazdu). Pod uwagę trzeba wziąć też marżę agencji.

Czy warto wynająć hostessy?

Wyliczenie kosztów, jakie pociągnie za sobą wynajęcie hostess, samo w sobie może nie wystarczyć, byśmy mogli odpowiedzieć na pytanie, czy to nam się opłaci. Musimy wiedzieć, jakie korzyści przyniesie nam skorzystanie z pomocy hostess – dopiero wtedy będziemy mogli zdecydować, czy wiążące się z tym plusy są warte swojej ceny.

W czym zatem wyręczają nas hostessy? Przede wszystkim zadbają o dobrą atmosferę podczas eventu i pozytywny wizerunek firmy. Pełnią zatem funkcje reprezentatywne. Kolportują materiały, nawiązują kontakt z klientami – to wszystko przekłada się na efektywność danego stoiska. Zadbają o to, by jak najwięcej ludzi zainteresować naszą ofertą. Wynajęcie profesjonalnych hostess zwiększa więc naszą szansę na skuteczną promocję.

Udostępnij:

1 comment

  1. Ewelina Mika 4 lipca, 2018 at 20:46 Odpowiedz

    Ceny są bardzo różne z tego co zauwazylam… Szukalismy ładnych zgrabnych hostess na akcje eventowe na firmową galę w kwietniu pod Wawką. Robiłam taki ogolny research a ostatecznie wybralismy 10 dziewczyn z agencji korona hostessy. Z tego co zauwazyłam to kasa wynika głownie z godzin pracy, zalezy tez oczywiscie od naszych wymagan no i dojazd itd.. Tutaj sa bardzo elastyczni i robią wyceny indywidualnie pod wytyczne klienta

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *