Życie zawodowe

Jak założyć własną firmę w Holandii? Pomysły na kobiecy biznes

Malująca kobieta w Holandii

Emigrując do Holandii, niekoniecznie trzeba skupiać się na poszukiwaniu pracy w jakiejś firmie. Ci, którzy mają w sobie sporo odwagi i dysponują środkami na start, mogą zdecydować się na założenie własnej działalności w Niderlandach, opłaca się jednak mieć wcześniej pomysł na biznes. Jak więc otworzyć firmę w Holandii i jaką branżą warto się zainteresować?

Jak założyć firmę w Holandii – krok po kroku

Nie każdy emigrujący Polak musi szukać zatrudnienia u kogoś, praca w Holandii to również możliwość założenia własnej firmy. Wiąże się to z wieloma formalnościami, jakich trzeba dopełnić w różnych holenderskich urzędach. Na początku konieczne jest zameldowanie się we właściwym urzędzie gminy. Co jeśli nie mamy na razie przewidzianego lokalu na biznes? Firmę można zarejestrować pod adresem prywatnym. W urzędzie wydany zostanie numer BSN, który niezbędny jest do przeprowadzenia innych formalności.

Następnie konieczne jest wybranie formy prawnej firmy, czyli działa to podobnie jak w Polsce. Trzeba zdecydować się np. na jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę, jawną lub akcyjną. W trakcie funkcjonowania firmy formę tę oczywiście można zmienić, jednak są to dodatkowe koszty.

Konieczne jest także zarejestrowanie firmy w Holenderskiej Izbie Handlowej. Niezbędne do tego będzie przedstawienie dowodu osobistego oraz dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania w Holandii. Kolejnym krokiem jest założenie konta bankowego niezbędnego do prowadzenia działalności, nie może być ono prywatne. Jeżeli natomiast chodzi o formalności związane z urzędem skarbowym, ten otrzymuje wszelkie niezbędne informacje od Holenderskiej Izby Handlowej i na ich podstawie przydziela numer BTW, odpowiednik VAT.

Jakie podatki dla firm w Holandii?

Będąc przedsiębiorcą, konieczne jest opłacanie podatku dochodowego i BTW. Ten pierwszy płacony jest pod koniec roku, a drugi kwartalnie. Podatek BTW wynosi zazwyczaj 19%. Obniżona wartość do 6% obowiązuje dla biletów, leków, książek, żywności itd. Jeżeli chodzi o kwotę wolną od podatku, ta dla przedsiębiorcy wynosi nieco ponad 7 tysięcy euro.

Pomysły na kobiecy biznes w Holandii

Chcąc założyć kobiecy biznes w Holandii, warto zrobić rozeznanie rynku. Mowa o analizie okolicy, w której chcemy założyć działalność, potencjalnych klientów, konkurentów itp. Mając spore środki, ale i niezbędną wiedzę, można otworzyć niewielki punkt gastronomiczny. Nie musi to być od razu restauracja, ale np. kawiarnia, w której będzie można czytać książki, gdzie będzie można popracować itp. W niektórych holenderskich miasteczkach jest zapotrzebowanie na takie lokale.

Kobiece biznesy mogą być również skoncentrowane na produkowaniu i sprzedawaniu rzeczy typu hand-made, które są jedyne w swoim rodzaju. Sporą popularnością wśród kobiet cieszą się także platformy internetowe umożliwiające zakupy online. Oprócz tego warto zainwestować w rozwój aplikacji mobilnych, ponieważ w Holandii rynek nowych technologii stale się rozwija.

Udostępnij:

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *