DomLifestyle

Jak ustawić meble w salonie? Jak zaplanować idealną aranżację salonu?

Ustawienie mebli w salonie

Wybór mebli do salonu nie jest łatwy, ale wychodzi na to, że jeszcze trudniejsze jest ich odpowiednie usytuowanie w pomieszczeniu. Pokoje mogą być różne: małe, duże, kwadratowe i o mniej typowych kształtach. Czym w takim razie kierować się przy ustawianiu mebli? Warto wiedzieć o kilku ważnych kwestiach jeszcze zanim weźmiemy się za aranżacje.

Zmieszczenie mebli w pokoju samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

To pytanie może zadać sobie niejedna osoba, która zastanawia się nad tym, jakie ustawienie mebli będzie najlepsze, najbardziej praktyczne, a do tego będzie wyglądać po prostu dobrze. Trzeba przyznać, że ustawianie mebli w pomieszczeniach to nie lada sztuka – czasem przydaje się tutaj pomoc architekta wnętrz, który wszystko rozplanuje i da nam najlepszą możliwą opcję, ale nie jest to koniecznością. Z powodzeniem można ustawieniem mebli zająć się samodzielnie, wystarczy tylko mieć na uwadze kilka ważnych kwestii.

Jak zaplanować ustawienie mebli w salonie?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, jak dokładnie wygląda nasze pomieszczenie, czyli jaką powierzchnię mamy do wykorzystania, gdzie dokładnie znajdują się drzwi, okna czy inne elementy wnętrza, których zmienić czy przestawić się nie da (np. słupy, skosy, zagłębienia w ścianie). Należałoby przy tym także wszystko dokładnie zmierzyć, a cały plan można umieścić na zwykłej kartce papieru, by mieć mniej więcej wizualizację tego jak meble będą rozkładać się w pomieszczeniu. Trzeba uwzględnić wielkości i szerokości okien, drzwi, a także to, w którą stronę się otwierają.

O czym trzeba pamiętać ustawiając meble?

Są pewne aspekty aranżacji i w ogóle ustawiania mebli, które należy mieć na uwadze niezależnie od tego, z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia. Chodzi przede wszystkim o względy techniczne. Ważne, żeby meble nie blokowały swobodnego dostępu do możliwości otwierania drzwi i okien, a także nie tarasowały przejść. Najlepiej byłoby, gdyby przed każdym meblem zostawiać wolną przestrzeń na około 45-50 cm, aby móc je swobodnie omijać. Gdy dosuwamy meble pod ściany, pomiędzy nimi powinno znajdować się co najmniej 5 cm wolnej przestrzeni.

Jak dobrać meble do aranżacji salonu?

Oczywiście jeżeli chodzi o odpowiednie ustawienie mebli w pokoju, nie można zapomnieć o samych meblach. Już na etapie planowania aranżacji należy wziąć to pod uwagę, aby na przykład nie kupić za dużych, zbyt szerokich, albo zbyt wysokich, bo wtedy może być problem z ustawieniem w jakiekolwiek pozycji. Meble do salonu powinny być przede wszystkim dopasowane do jego rozmiaru, a wielkość pomieszczenia mimo wszystko pewne kwestie narzuca nam z góry. Trzeba więc to dobrze rozplanować i wyliczyć ile przestrzeni jaki mebel zajmie.

Jak ustawić meble w małym salonie?

O ile większe przestrzenie dają zdecydowanie więcej możliwości aranżacyjnych, o tyle małe salony i pokoje bywają zdecydowanie bardziej problematyczne pod względem ustawień mebli. Opcji mogą być dwie: aranżacje z meblami pod ścianą, albo w centrum pokoju, jednak gdy miejsca jest mało, dosłownie każdy centymetr powierzchni jest ważny.

Tutaj najlepiej sprawdza się ustawienia mebli pod ścianą – po jednej kanapa i fotele, pod drugiej szafki, regał i telewizor, a na środku ewentualnie stolik i nic więcej. Dzięki temu mamy wolną przestrzeń pośrodku i ułatwioną komunikację pomiędzy pomieszczeniami. Większe pomieszczenia dają więcej możliwości, ale i aranżacje takie nie są łatwe. Warto również mieć na uwadze to, żeby niepotrzebnie nie zagracać pokoju. Zdecydowanie powinny się znaleźć tam tylko najbardziej potrzebne meble, dzięki teuy wgląd salonu będzie schludny i stylowy, a my będziemy się w nim czuć komfortowo.

Udostępnij:

1 comment

  1. mania 1 lutego, 2022 at 13:34 Odpowiedz

    Ja wiem, że dawniej się tak stawiało, ale u licha dziś już nie! Nie urządzajmy domów pod ścianami! Jak będzie impreza, to się poprzestawia. Na co dzień niech będzie przytulniej. Niech ściany oddychają.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *