Wgniecenia w karoserii nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również sprawiają, że podczas sprzedaży wartość auta znacznie spada. Dlatego warto je naprawić, tym bardziej że takie wyciąganie wgnieceń zajmuje tylko chwilę i nie jest zbyt drogie. Sprawdź, jak szybko usunąć małe wgniecenie po stłuczce, na jaką metodę usuwania wgnieceń warto się zdecydować.
- Szybkie usuwanie wgnieceń po stłuczce
- Usuwanie wgnieceń bez lakierowania – cena
- Usuwanie wgnieceń po stłuczce – domowe sposoby
Szybkie usuwanie wgnieceń po stłuczce
Jest wiele sposobów na szybkie usuwanie wgnieceń, jednak nie wszystkie z nich są bezpieczne. Naprawiając wgniecenie, należy wybrać taką metodę, która będzie bezinwazyjna i nie naruszy lakieru, w przeciwnym razie wartość twojego samochodu może znacząco spaść. Zatem na co się zdecydować? Wgniecenia w karoserii po stłuczce naprawisz szybką metodą PDR pod warunkiem, że wcześniej nie doszło do uszkodzenia lakieru i nie szpachlowałeś miejsca wgniecenia.
A czym jest technika PDR? Paintless Dent Repair polega na wypychaniu lub wyciąganiu blachy bez lakierowania. Tę metodę stosuje się nie tylko w przypadku niewielkich stłuczek, ale również po gradobiciu, aktach wandalizmu czy w celu usunięcia wgnieceń powstałych wskutek spadających kasztanów, czy zsuwającego się z dachu śniegu. Co ważne, ta technika nie uszkadza również warstwy ochronnej lakieru, pod warunkiem, że jest wykonana odpowiednio. Dlatego nie warto naprawiać karoserii na własną rękę. Na rynku można znaleźć mnóstwo profesjonalnych firm, które za całkiem przyzwoitą cenę usuną wgniecenie w niecałe 40 minut.
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania – cena
Ile kosztuje taka naprawa wgnieceń metodą PDR? Przede wszystkim technika Paintless Dent Repair nie wymaga demontażu elementów karoserii, dlatego jest nawet 60% tańsza niż pozostałe metody. Jednak dokładna cena takiej usługi zależy od ilości uszkodzeń i ich umiejscowienia. Można przyjąć, że pojedyncza wgniotka kosztuje około 50 złotych, jednak każdy przypadek należy konsultować indywidualnie. Zazwyczaj najdroższe jest usuwanie wgnieceń na dachu, za które możemy zapłacić nawet do 600 złotych, przy dużej liczbie uszkodzeń.
Usuwanie wgnieceń po stłuczce – domowe sposoby
Oczywiście istnieją także domowe sposoby na usunięcie wgniecenia w karoserii, jednak niosą one ze sobą pewne ryzyko. Nieodpowiednio wykonana naprawa, może tylko spowodować kolejne uszkodzenia. Do najpopularniejszych domowych sposobów należy podgrzewanie i chłodzenie blachy. W tym celu ogrzewa się wgniecenie suszarką, a następnie spryskuje te miejsce sprężonym dwutlenkiem węgla, którego temperatura wynosi około -70 stopni. Blacha na skutek tak dużej różnicy temperatur zaczyna się kurczyć i prostować. Jednak stosując tę metodę, nigdy nie możesz mieć pewności, że uzyskasz oczekiwany efekt.
Innym domowym sposobem na usunięcie wgniecenia w karoserii jest masowanie blachy młotkiem blacharskim lub pobijakiem. Jednak ta technika wymaga demontażu, a ponadto sporego wyczucia i wprawy.