Jak dbać o cerę naczynkową?
Cera naczynkowa jest niezwykle piękna, delikatna i… niestety także nadreaktywna. Posiadaczki tak zwanych „pajączków” na twarzy często rumienią się pd wpływem stresu, emocji czy zjedzenia czegoś ostrego. Jeśli należysz do grona kobiet z cerą naczynkową, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
- Cera naczynkowa – dlaczego powstają „pajączki”?
- Jak pielęgnować cerę naczynkową?
- Jakich błędów pielęgnacyjnych powinny unikać kobiety z cerą naczynkową?
Cera naczynkowa – dlaczego powstają „pajączki”?
Cera naczynkowa jest cerą bardzo wrażliwą, a to za sprawą żeńskiego hormonu płciowego, estrogenu, który rozluźnia mięśniówkę naczyń krwionośnych. Skóra staje się wtedy cienka i nadreaktywna. Na początku da się zauważyć pojedyncze pęknięte naczynka, z czasem może natomiast pojawić się ich cała siateczka. Oprócz faktu, że rumiane policzki nie wyglądają zbyt estetycznie, cera naczynkowa jest dodatkowo kapryśna i bardzo wymagająca. Naczynka powiększają się także po 30 r.ż kiedy zmniejsza się ilość włókien kolagenowych i pogarsza się mikrokrążenie.
Jak pielęgnować cerę naczynkową?
Kobiety z cerą naczynkową nie mają lekko. Przez niektórych pojawiające się rumieńce mogą być określane jako „urocze”, jednak naczynka przysparzają wielu problemów. Nieleczone bowiem prowadzą do powstania trwałego rumienia, a czasem nawet trądziku różowatego. Na szczęście dzięki dobrze dobranej pielęgnacji można „okiełznać” cerę naczynkową. Pierwszym krokiem pielęgnacyjnym powinno być właściwe oczyszczanie twarzy – najlepiej sprawdzi się tutaj mleczko lub pianka do cery naczynkowej. Warto pamiętać o tym, żeby skórę twarzy opłukiwać w letniej wodzie, ponieważ zbyt ciepła może rozszerzać kapilary. Jeśli chodzi o stosowanie peelingu, zdecydowanie lepiej jest postawić na peeling enzymatyczny, wszelkie grubo- lub drobnoziarniste będą nieodpowiednie dla takiego typu cery.
Kremy do cery naczynkowej muszą zawierać witaminę C, która uszczelnia naczynka krwionośne, a także w witaminę H, zapobiegającą tworzeniu się wylewów. Bardzo dobrze na kruche naczynka działa witamina K oraz wyciągi ziołowe takie jak te z kasztanowca, ruszczyku, miłorzębu japońskiego czy arniki. Kobiety z cerą naczynkową powinny jednak uważać na naturalną pielęgnację (zwłaszcza gdy oprócz naczynkowej cera jest jeszcze bardzo wrażliwa) i raczej postawić na preparaty apteczne. Wiele dostępnych na rynku kremów do cery naczynkowej zawiera zielony pigment, który doskonale maskuje zaczerwienienia.
Jakich błędów pielęgnacyjnych powinny unikać kobiety z cerą naczynkową?
Wiele pań, które są posiadaczkami cery naczynkowej mogłoby uniknąć przykrych objawów takich jak nagłe rumienienie się i uczucie ciepła na twarzy. Cera naczynkowa nie lubi gorących kąpieli, więc jeśli zmywamy resztki makijażu wodą, powinna być ona letnia (nie zimna) i dodatkowo przegotowana. Woda prosto z kranu jest zbyt twarda i przez to może wywoływać podrażnienia. Panie z tendencją do pękających naczynek muszą unikać solarium i nadmiernej ekspozycji na słońce – jeśli już idziesz na plażę koniecznie posmaruj się kremem z filtrem o wysokim faktorze. Bardzo ważną kwestią, która pomoże utrzymać cerę naczynkową w ryzach jest też dieta – należy zrezygnować z picia alkoholu i jedzenia ostrych przypraw. Niestety prawda jest też taka, że stres również może pogarszać stan naczynek.
Dobrze abyś zdała sobie sprawę, że pielęgnacja cery naczynkowej ma na celu łagodzenie objawów takich jak nagłe powstawanie rumieńców, uczucie gorąca na twarzy i zapobieganie powstawaniu kolejnych pękniętych naczynek. Stosowanie kremów nie spowoduje jednak, że naczynka, które są już na Twojej twarzy nagle znikną. Z tym problemem poradzi sobie tylko laser.