Hobby i Czas wolnyLifestyle

Jak być lubianym? Sposoby na zyskanie przyjaciół

Grupa przyjaciół

Ludzie to istoty społeczne, a co za tym idzie, podstawą naszej egzystencji jest obcowanie z innymi ludźmi, a co za tym idzie, zależy nam także na tym, jak jesteśmy postrzegani, w tym także to, czy jesteśmy lubiani. Bycie lubianym ma wiele zalet, jak jednak sprawić by tak się stało? Jak być lubianym przez innych?

Co daje bycie lubianym?

Zacznijmy od tego, jakie w ogóle są zalety bycia lubianym, a trzeba przyznać, że jest ich wiele. Przede wszystkim, jak jesteśmy lubiani, to między innymi ludzie chętniej nam ulegają albo też przyznają rację w kwestiach spornych. Łatwiej kogoś przekonać do naszych racji czy też po prostu ludzie chętniej do nas brną. Psychologia społeczna to bardzo ciekawe zagadnienie, a badania naukowe potwierdzają, że istnieje pewna grupa zachowań, które odpowiadają za pobudzenie sympatii. Jakie to są?

Zapamiętuj ludzi, z którymi się poznajesz!

Jedną z cech, która może odpowiadać za wzbudzenie sympatii jest pamiętanie o innych, a chodzi tu przede wszystkim o zapamiętywanie twarzy i imion. To sprawia, ze dana osoba przestaje być anonimowa i nieznana, tworzy się specyficzna więź indywidualna. Nikt nie lubi, gdy woła się na niego „ej ty!”, bo tworzy to wrażenie bezosobowości, za którą mało kto przepada. Zapamiętując imiona sprawiamy, że dana osoba czuje się swobodniej i pewniej.

Grupa kobiet

Dobre wychowanie – proszę, dziękuję i przepraszam

Kolejną kwestią, która ma dość spore znaczenie, jeżeli chodzi o tworzenie sympatii względem innych ludzi jest także nasze podejście do kulturalnego zachowania i używania magicznych słów „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”. Prosząc okazujemy pokorę, przepraszając ukazujemy, że potrafimy się przyznać do błędu lub winy, a dziękując okazujemy drugiej osobie szacunek i wdzięczność. Są to naprawdę ważne wartości, które powinny być nam wpojone już od najmłodszych lat.

Z uśmiechem na twarzy!

To co odruchowo wzbudza w nas sympatię jest uśmiech na twarzy drugiej osoby. Uśmiechnięta twarz od razu kojarzy nam się z czymś dobrym i przyjemnym. Oczywiście jest wiele rodzajów uśmiechu i ten dobry, przyjemny i ten zły czy złośliwy. Oczywiście chodzi o uśmiech życzliwości i radości, który powinien iść w parze z dobrym słowem i drobnych prostych gestach kierowanych względem drugiego człowieka. Dzięki temu, już na sam widok, będzie się nas określać słowami „dobry”, „miły”.

Grupa przyjaciół

Bądź pomocny i życzliwy

Pomoc drugiemu człowiekowi powinna być odruchem, ale wcale nie musi to być nic wielkiego. Rozmowa, czy pomoc słowna może wiele dać, a czasem niektóre rady są naprawdę cenne. Zaproponowanie podwiezienie, pożyczenie drobnej sumy, czy nawet zwykłego długopisu są traktowane jako życzliwe i pomocne zachowanie. To rzecz jasna może także budzić zasadę wzajemności – pomagając jednej osobie, można liczyć na odwdzięczenie się. Poza tym udowodniono też, że altruizm znacząco uatrakcyjnia naszą osobę, więc chyba warto?

Bądź zaangażowany i zauważaj innych

Gdy czymś się zajmujemy, ważne jest to, by być w te czynności zaangażowanym, starać się i pokazywać, że nam zależy. To także pokazuje, że nie tylko jesteśmy zainteresowani daną pracą, ale także przejmujemy się drugą osobą i ją zauważamy. Dostrzeganie innych ludzi i interesowanie się nimi ma duży wpływ na nasze postrzeganie. Nie chodzi tu oczywiście o zbytnie wścibstwo, a o szczerą ciekawość, co tyczy się także dostrzegania różnorodności oraz zmian.

Bądź sobą i nie udawaj!

Rady radami, ale psychologia psychologią. Można poznać wiele sposobów na to, jak wzbudzać sympatię, ale większość z nich wymaga szczerości i prawdziwego zaangażowania. Pewnych rzeczy nie da się udawać, a nawet jeżeli, to prędzej czy później wyjdą one na jaw, a wówczas nie tylko można stracić znajomych, ale i być napiętnowanym w społeczeństwie. Nie o to powinno chodzić, więc jeżeli chcesz być lubianym bądź sobą, bądź szczery i nie udawaj przed ludźmi, oni i tak to wykryją.

Udostępnij:

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *