ModaUroda

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Kobieta trzymająca okulary korekcyjne

Nie zależnie od tego, czy wybieramy okulary przeciwsłoneczne czy korekcyjne, szczególną uwagę zwracamy na ich wygląd. Istotny jest zarówno kształt oprawek, jak i ich kolor. Na co musimy uważać przy doborze odpowiednich dla naszego kształtu twarzy okularów? Czym się kierować? Oto kilka praktycznych rad.

  1. Kwadratowa twarz
  2. Okrągła twarz
  3. Owalna twar
  4. Trójkątna twarz
  5. Podłużna twarz

Dobrze dobrane okulary dodają nam uroku, sprawiają, że wyglądamy na inteligentniejszych. Często nieświadomie postrzegamy ludzi w okularach jako bardziej interesujących, tajemniczych, a nawet pociągających. To wszystko sprawia, że wybór odpowiednich oprawek jest niezwykle ważny, gdyż źle dobrane mogą dać zupełnie odwrotny efekt od zamierzonego. Podstawą jest właściwe określenie kształtu twarzy.

1. Kwadratowa twarz

Ten typ twarzy może się wydawać wyjątkowo kanciasty. Do jego cech szczególnych należą mocno zarysowane kości policzkowe i szczęka oraz szerokie czoło. W doborze odpowiednich okularów będzie nam chodziło głównie o złagodzenie tych rysów. Pomogą nam w tym zaokrąglone lub owalne oprawki, szersze niż nasze kości policzkowe. Warto też skusić się na mocny kolor, taki jak czerwony, granatowy lub czarny.

2. Okrągła twarz

Skoro do kwadratowej twarzy pasowały zaokrąglone oprawki, to do okrągłej dobieramy prostokątne, w końcu musi zostać zachowana równowaga. Wybierając prostokątne oprawki mamy na celu optyczne wydłużenie i wyszczuplenie twarzy. Pomogą nam w tym wąskie szkła, oprawki niezasłaniające kości policzkowych, z ostrymi kątami oraz grubymi zausznikami. W tym przypadku również warto postawić na ciemne, intensywne kolory.

Kobieta w okularach

3. Owalna twarz

Posiadacze owalnych twarzy, to szczęściarze, pasuje do nich prawie każdy rodzaj oprawek. Ważne jest to, żeby nie zepsuć tego, czym obdarzyła nas natura. Podkreślamy zatem regularność naszych rysów poprzez dobór nieprzytłaczających okularów, proporcjonalnych do wielkości twarzy, najlepiej z zaokrąglonym dołem i lekko uniesioną górną oprawką. Odpowiednie będą właściwie wszystkie kształty, pod warunkiem, że będziemy unikać skrajności.

4. Trójkątna twarz

Ten typ, podobnie jak twarz kwadratowa, posiada dość ostre kontury. Aby je złagodzić, należy wybrać okulary o delikatnych liniach. Równowagę pomiędzy wąskim dołem twarzy a szerokim czołem zapewnią nam okulary w kształcie kocich oczek, z delikatnymi oprawkami, lub nawet bez. Powinniśmy wystrzegać się ostrych kątów i nisko osadzonych zauszników. Najlepiej sprawdzą się jasne kolory.

5. Podłużna twarz

W tym wypadku naszym celem będzie optyczne skrócenie twarzy. Absolutnie wystrzegamy się prostokątnych szkieł, staramy się wybierać kwadratowe lub okrągłe. Dobrze gdy oprawki są chociaż lekko zakrzywione, kształtem mogą nawet być zbliżone do aviatorów. W kwestii kolorów panuje zupełna dowolność, mile widziane są wręcz bogato zdobione oprawki.

Wiele salonów optycznych oferuje pomoc w doborze odpowiednich oprawek i często warto z niej skorzystać. Jeśli nie jesteśmy pewni co do kształtu naszej twarzy lub potrzebujemy obiektywnej opinii, to zasięgnijmy jej u osoby, która zajmuje się tym na co dzień.

Udostępnij:

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *