Hobby i Czas wolny

Kiedy i jak zacząć tresować psa?

Grupa szczeniaków

Jeśli od niedawna masz w domu szczeniaczka i chcesz by był karny oraz ułożony, powinieneś oddać go na tresurę albo samemu zacząć pracować nad jego zachowaniami. Zwierzę wbrew pozorom bardzo szybko się uczy, trzeba tylko umiejętnie do niego podejść. Przeczytaj kiedy i jak tresować swojego pupila.

Kiedy powinno się zacząć tresować psa?

Zdania w tej kwestii były do niedawna podzielone. Utarło się bowiem, że psa należy oddać na tresurę kiedy skończy 6 miesięcy. Charakter Twojego czworonożnego przyjaciela jednak cały czas się kształtuje i po 6 miesiącach może być już zwyczajnie za późno na zmianę zachowań zwierzaka. Zatem im wcześniej rozpoczniesz tresurę, tym lepiej. Pracę nad tym, by pies zaczął być posłuszny najlepiej zacząć od momentu kiedy tylko pojawi się w Twoim domu. Tresura psa powinna przypadać na okres 6-7 tygodnia jego życia, wtedy gdy nowy pupil zaczyna przyzwyczajać się do miejsca, osób, a także zwyczajów panujących w danym domu.

Jak ułożyć psa od małego?

Oczywiście zachowania, które są całkowicie do zaakceptowania u szczeniaczka, nie będą tolerowane u dorosłego psa. Jeśli jednak w okresie szczenięcym, Twój młody czworonożny podopieczny wymusi na przykład spanie w Twoim łóżku, a Ty się ugniesz, prawdopodobnie ten nawyk pozostanie mu już do końca życia. To samo dotyczy również skoków przy powitaniu – miło jest kiedy malutki kłębuszek skacze Ci do nóg, ale być może za kilka miesięcy Twój psiak będzie dorodnym brytanem o wadze ok. 40 kilogramów.

Zabawy z psem – sposób na socjalizację pupila

Kilkunastotygodniowy szczeniaczek na pewno z łatwością będzie się uczył wszystkich nowych zachowań takich jak warowanie, siadanie, chodzenie na smyczy. Pamiętaj jednak o tym, że nauka powinna mieć formę zabawy, ponieważ w okresie kiedy psiak jest jeszcze malutki, nie powinno się stosować żadnych kar. Bardzo złym zachowaniem ze strony właściciela jest krzyk czy bicie pupila.

Dobrym sposobem, by przystosować zwierzę do towarzystwa innych psów jest zaprowadzenie szczeniaczka do psiego przedszkola. Tam pod okiem instruktora będzie się bawił i czerpał radość z poprawnie wykonanych poleceń. Oczywiście dojrzewanie zwierząt, tak jak i ludzi, przebiega etapowo. Inaczej należy postępować z młodym pieskiem, inaczej z dorastającym, a jeszcze inaczej z dorosłym.

Czego warto nauczyć psa?

Twój czworonożny przyjaciel na pewno powinien umieć chodzić na smyczy, ale warto często go puszczać, by sam mógł poznawać otaczający go teren. Od małego natomiast pupil powinien wiedzieć, że nie wolno gryźć rąk w zabawie – od tego ma przecież swoje zabawki i specjalnie przeznaczone do tego celu gryzaczki. Podstawową sprawą jest tu naturalnie nauka czystości – musisz wykazywać się konsekwencją w wyprowadzaniu psa na spacer, nawet gdyby trzeba było robić to co godzinę. Za załatwienie się na dworze nagradzaj zwierzę jakimś psim rarytasem.

Twój pupil powinien także znać i reagować na komendy takie jak „siad” i „leżeć” oraz reagować na swoje imię. Na pewno z początku nauczenie psa tych wszystkich poleceń może wydawać się zadaniem niełatwym, ale systematyczne powtarzanie ćwiczeń na pewno zaowocuje w przyszłości, a Twój przyjaciel stanie się dobrze ułożonym i karnym psem.

Pamiętaj, że zachowanie dopuszczalne u szczeniaka, takie jak na przykład załatwianie się w domu, nie może być tolerowane u dorosłego zwierzęcia, wyjątkiem jest jednak sytuacja kiedy jest ono chore. Tresura psa pomoże zapobiec w przyszłości złym zachowaniom psa takim jak gryzienie rąk, skoki czy brak reakcji na wydawane komendy. Na pewno Tobie także będzie milej, kiedy między Tobą a pupilem wytworzy się więź przyjaźni, nawiązana podczas wspólnych zabaw.

Udostępnij:

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *