Kobieca twarz

Jest wiele dokuczliwych, uciążliwych chorób skórnych. Wśród nich jedną z częstszych jest atopowe zapalenie skóry, czyli popularna egzema. Niełatwo z nią wygrać, ale na szczęście istnieją sposoby, by dotknięci nią pechowcy mogli nieco ułatwić sobie życie.

Co to jest egzema?

Egzema, atopowe zapalenie skóry – pod tymi nazwami kryje się zespół chorób skóry, których źródło jest zapalne, lecz nie powiązane z żadną infekcją. To swędzące zaczerwienienie. W początkowej fazie na skórze pojawiają się charakterystyczne czerwone grudki, przekształcające się następnie w pęcherzyki, po których, kiedy pękają, pozostaje nadżerka. W późniejszym etapie pojawiają się nieestetyczne żółte strupy zaschniętej wydzieliny ropnej.

Jakie są rodzaje egzemy?

Egzema egzemie nierówna. Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje tej choroby. Z egzemą egzogenną, inaczej kontaktową, powszechniejszą u osób starszych, mamy do czynienia wtedy, gdy wyprysk – najczęściej na dłoniach, łokciach oraz powiekach – jest powodowany przez jakiś zewnętrzny czynnik. Chodzi o kontakt naskórka z alergenem, który może występować na przykład pod postacią kosmetyków, detergentów czy nawet chociażby biżuterii, ale równie dobrze może też znajdować się w pokarmie.

Egzema endogenna natomiast to taka, w której winą za pojawienie się wyprysku należy obarczyć złe funkcjonowanie układu immunologicznego i genetyczne predyspozycje.

Skóra z egzemą

Jak leczy się egzemę?

Leczenie egzemy jest niełatwe. Może być długotrwałe, w dodatku nie ma tu jednej, skutecznej w stu procentach metody. Przede wszystkim, by poprawić komfort życia chorego, lekarz musi rozpoznać, jakie czynniki powodują u niego alergiczną reakcję. Po poprawnym zidentyfikowaniu, trzeba takich czynników oczywiście po prostu starać się unikać. Co ważne, trzeba też starać się unikać stresu, który, jak się okazuje, zaostrza objawy.

W leczeniu farmakologicznym najczęściej stosuje się leki antyhistaminowe oraz maści z kortyzonem – taka kuracja ma za zadanie łagodzenie alergicznych reakcji. Jeśli inne leki zawiodą, lekarz może przepisać też tak zwane modulatory układu immunologicznego, czyli środki, które przyhamują nadwrażliwość naszego układu odpornościowego. Należy jednak podchodzić do nich ostrożnie ze względu na efekty uboczne. Również z tej przyczyny nie można ich stosować długotrwale.

Przeciwko egzemie można też stosować fotochemioterapię, czyli terapię promieniami UV i substancjami chemicznymi z grupy psoralenów. Oczywiście pod ścisłą kontrolą lekarza, bo promienie UV, jak wiadomo, mogą wyrządzić naszej skórze także sporą krzywdę.

Jak złagodzić objawy?

Sprawdzonym sposobem na złagodzenie atopowego zapalenia skóry, zwłaszcza u dzieci, okazuje się kąpiel z wybielaczem. Wybielacz zawiera podchloryn sodu o właściwościach antybakteryjnych, dlatego kąpiel z niewielką ilością wybielacza może pomóc, choć zaleca się wcześniejsze przedyskutowanie tej opcji z lekarzem.

Jak o siebie dbać przy egzemie?

Jeżeli mamy predyspozycje do egzemy, musimy szczególnie dbać o swoją skórę, by uniknąć ataków tej uprzykrzającej życie przypadłości. Najlepiej nosić przewiewne, luźne ubrania – szczególnie polecana jest bawełna. W ogóle nie powinno się wyziębiać ani przegrzewać. Długie kąpiele też nie są wskazane – góra dziesięć minut i to w letniej wodzie. Środki do mycia nie powinny zawierać mydła, a ich pH powinno być obojętne lub lekko kwaśne.

Co jeść mając egzemę?

Jeśli cierpimy na egzemę, musimy też trochę uwagi poświęcić swojej diecie. Najważniejszą sprawą będzie oczywiście wyeliminowanie z niej produktów, które nas uczulają. Pomocny w naszym stanie może się okazać kwas gamma-linoleinowy. Znajdziemy go na przykład w oleju z wiesiołka czy ogórecznika lekarskiego.

Udostępnij:

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *