Hemoroidy – czym są, jakie są objawy i sposoby leczenia
Dla wielu osób hemoroidy to przypadłość bardzo wstydliwa, do której nie chcą się przyznawać, nie mówiąc już o pójściu do lekarza. To jest błąd! Hemoroidy to choroba jak każda inna i jak najbardziej da się je leczyć. Co warto wiedzieć na ich temat? Jakie są objawy i sposoby leczenia hemoroidów?
- Czym są hemoroidy?
- Jakie są przyczyny hemoroidów?
- Jak się objawiają hemoroidy?
- Jak leczy się hemoroidy?
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu lub guzki krwawicze. Najczęściej usytuowane są pod błoną śluzową odbytu i gromadzą się w jego górnej części lub u samego jego ujścia. Powodują one zazwyczaj silny dyskomfort. Co ważne – hemoroidy ma każdy z nas, z kolei żylaki odbytu tylko niektórzy. Same w sobie wyglądają jak poduszeczki i są wypełnione krwią. Ich funkcją jest uszczelnienie kanału odbytu i razem z mięśniami oraz zwieraczami odpowiadają za kontrolowanie oddawania zarówno stolca, jak i gazów. Wszystko działa poprawnie, chyba że guzki są rozciągnięte, wypełniają krwią i nie opróżniają się do samego końca. Może to powodować stany zapalne.
Jakie są przyczyny hemoroidów?
Po pierwsze, choroba hemoroidalna jest niezależna od wieku czy płci i może wykształcić się u każdego. Najbardziej jej rozwojowi sprzyja przede wszystkim siedzący tryb życia i niewielka aktywność fizyczna. Nieodpowiednia dieta, szczególnie uboga w błonnik, także ma tutaj duży wpływ na hemoroidy, tak jak i niewielka ilość płynów. Powoduje to zaparcia, a tym samym zmusza jelita do większej pracy, a co za tym idzie do nadmiernego rozciągania błony śluzowej odbytu. Na hemoroidy cierpią często także kobiety w ciąży, na co wpływ mają przede wszystkim zmiany hormonalne oraz rosnący płód naciskający na układ żylny.
Bardzo często żylaki odbytu dotykają osoby otyłe, a także te, które cierpią na biegunki związane z zażywaniem środków przeczyszczających. Z problemami hemoroidalnymi mogą także zmagać się ci, którzy mieli przewlekłą niewydolność krążenia, a także przeszli operacje okolicy odbytu i krocza. Uprawianie seksu oralnego także sprzyja hemoroidom. Często kobiety, które urodziło naturalnie kilkoro dzieci także mają z nimi problem
Jak się objawiają hemoroidy?
Najczęstszymi objawami hemoroidów jest świąd odbytu oraz jego okolic. Niestety, problem polega na tym, że najczęściej właśnie te pierwsze objawy zwyczajnie bagatelizujemy. Sprawia to, że rozpoznanie choroby się opóźnia. Czasem może temu towarzyszyć także uszkodzenie śluzówki, które objawia się sączeniem wydzieliny z odbytu, a rozrośnięte guzki sprawiają, że mamy uczucie niepełnego wypróżnienia, co za tym idzie silniej przemy. Niestety to tylko pogłębia problem, przez co może się pojawić nawet niewielkie krwawienie. Z czasem guzek wypada z odbytu i jest wyraźnie wyczuwalny, to jednak w dalszym stadium choroby może powodować obrzęk i zakrzepicę i rzecz jasna ból.
Jak leczy się hemoroidy?
W początkowych stadiach i przy pierwszych objawach można leczyć się samodzielnie w domu, choć rzecz jasna pod ścisłą kontrolą lekarza. Naturalne leczenie jest dobre, ale tylko i wyłącznie przy pierwszych objawach, przy zaawansowanym stadium choroby niezbędne jest leczenie z pomocą leków. Początkowo można stosować leczenie miejscowe: maści i czopki, które można dostać w każdej aptece, jeżeli jednak choroba postąpiła dalej, może być konieczne stosowanie także leków doustnych. Czasem, gdy stan zapalny jest już naprawdę nieciekawy, wówczas konieczne jest ich usunięcie.
Wśród popularnych i skutecznych zabiegów można wymienić zastrzyk z guzek, zwane też skleroterapią, skuteczną przy leczeniu małych guzków. Jest jeszcze laseroterapia polegająca na na naświetleniu promieniem. Czasem zdarza się też, że konieczna jest operacja.