Co to jest wolontariat? Czy opłaca się pracować za darmo?
Wolontariat kojarzy nam się z jednym – darmową pracą, najczęściej na rzecz jakiejś organizacji pozarządowej, ale nie tylko. Wolontariat zdarza się także w przedsiębiorstwach i firmach, kiedy to wykonujemy pracę za darmo, w ramach doświadczenia czy pomocy. Czym jest konkretnie wolontariat i czy jest on w ogóle opłacalny?
- Jaka jest definicja wolontariatu?
- Kim jest wolontariusz?
- Co daje praca w wolontariacie?
- Czy opłaca się być wolontariuszem?
- Gdzie można zostać wolontariuszem?
Jaka jest definicja wolontariatu?
Mówiąc najprościej wolontariat jest dobrowolną, świadomą i bezpłatną pracą na rzecz innych, społeczeństwa, organizacji czy grupy osób. Przede wszystkim to, co wiąże się z wolontariatem to motywacja do działania, a także świadomość tego, jaką pracę się wykonuje i na jaką rzecz. Pierwotnie wolontariat nie posiadał ram związanych z instytucjami, dopiero potem zaczął istnieć w organizacjach kościelnych, samopomocowych, aż w końcu dotarł do instytucji pozarządowych. Co ważne, wolontariat znacząco wykracza poza związki rodzinne czy koleżeńskie.
Kim jest wolontariusz?
Opierając się na definicji odnośnie wolontariatu, jest to osoba, która dobrowolnie zdecydowała się wykonywać określoną pracę, na określony cel i bez pobierania z tego tytułu jakichkolwiek korzyści materialnych. Dodatkowo, co warto podkreślić, osoba ta podejmuje się pracy na rzecz wolontariatu nie tylko dobrowolnie, ale i ochoczo, kierowana motywacją, co jest o tyle istotne, że aby dana praca została wykonana pomyślnie zarówno sam wolontariusz, jak i organizacja, z którą współpracuje były świadome tego, czym się kierują. Kwestia motywacji ma duże znaczenie, bo także określa osobiste profity płynące z wykonania takiej pracy.
Co daje praca w wolontariacie?
Jak wiadomo, z pewnością nie są to pieniądze, ponieważ wolontariat jest całkowicie nieodpłatny. W takim razie co kieruje ludźmi, że tak często i chętnie zdecydują się na rozpoczęcie przygody z wolontariatem? Co nam to daje? Korzyści zdecydowanie jest wiele, choć nie mają one związku z rzeczami materialnymi. Po pierwsze wolontariat to szansa na zdobycie doświadczenia oraz nowych umiejętności przydatnych zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Po drugie wolontariat pozwala na poznanie nowych ludzi, często w kręgach i miejscach, do których normalnie nie można byłoby się dostać czy też nie miałoby się na to okazji – nowe znajomości i kontakty także wiele dają.
Często wolontariat wiąże się także z innymi motywacjami, jak chęć pomagania innym, pobudki religijne, poczucie bycia ważnym i potrzebnym, a także chęć spłacenia długów wdzięczności za otrzymane niegdyś dobro.
Czy opłaca się być wolontariuszem?
Jak najbardziej! W dzisiejszych czasach takie ruchy społeczne są bardzo ważną inicjatywą. Pokazują, że nie jesteśmy obojętni na los innych ludzi czy środowiska, a także dążymy do samorozwoju, poznawania nowych ludzi i zdobywania nowego doświadczenia, które może się nam przydać w przyszłości. To cenne zdobycze, z których warto jest czerpać. Będąc wolontariuszem starasz się zmieniać świat, aktywnie działasz na jego rzecz, zdobywasz nową wiedzę i umiejętności. Nie jesteś tylko i wyłącznie biernym obserwatorem, ale aktywnym działaczem, którego horyzonty są znacznie szersze, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie dostrzec rzeczy, które często umykają innym, a to wiele daje.
Gdzie można zostać wolontariuszem?
Według prawa, wolontariusz jako osoba dobrowolnie wykonująca bezpłatną pracę (czasem mylnie nazywa się wolontariuszami osoby dostające niskie wynagrodzenie), może ją wykonywać na rzecz: organizacji pozarządowych, organów administracji publicznej i jednostek podległych tym organom, w szczególności, jeżeli jest to działalność pożytku publicznego, włączając w to także prowadzoną przez nie działalność gospodarczą. W przypadku wolontariatu zawierana jest umowa o wykonywanie świadczeń wolontarystycznych, potocznie nazywana umową wolontaryjną. Jest to umowa w pełni mocy prawnej, której zasady są określone w kodeksie prawa cywilnego.