Hobby i Czas wolnyLifestyle

5 sposobów na znalezienie czasu tylko dla siebie

Kobieta w okularach

Wszyscy jesteśmy ograniczeni czasem. Niestety ale doba ma tylko 24h, a w tym czasie zazwyczaj jesteśmy zawaleni różnego rodzaju obowiązkami – pracą, domem, rodziną. To sprawia, że brakuje nam tego, co najważniejsze – czasu dla samego siebie. Jak w nawale rzeczy wyłuskać jeszcze coś tylko dla siebie?

Mierz siły na zamiary

Bardzo ważną kwestią jest przede wszystkim to, by brać tyle zadań, ile jesteśmy w stanie udźwignąć. Czasem staramy się robić wszystko naraz, a potem gdy przychodzi co do czego, nie dość, że zaczyna brakować nam czasu, nie jesteśmy w stanie wykonać wszystkiego, to jeszcze w dodatku narasta w nas frustracja i zaczynamy się denerwować. Jako ludzie jesteśmy w stanie znieść wiele, ale na jak długo starczy nam sił? Skupianie się na obowiązkach to jedno i choć jest bardzo ważne, to tym samym krzywdzimy samych siebie i własne potrzeby. W kontekście społecznym jest to bardzo niekorzystny rezultat.

Zacznij planować i ustal priorytety!

W wielu przypadkach fakt, iż nie mamy czasu na nic, w tym i dla siebie wynika ze złego planowania, albo wręcz z braku planowania w ogóle. O wiele lepiej, szybciej i przyjemniej wszystko się wykonuje, gdy mamy dobrze rozplanowany grafik i odpowiednio zorganizowany czas. Warto pamiętać, że dobra organizacja to klucz do sukcesu i to w każdym przypadku – osobistym, zawodowym, społecznym. Dobrze jest także przy tej okazji ustalić priorytety. Jak zostało wspomniane wyżej, robienie wszystkiego źle się może skończyć, dlatego najlepiej byłoby określić, które sprawy są najważniejsze i wymagają pilnej interwencji, a które można odłożyć na później czy na inny czas.

Przerwa też jest ważna!

Gdy zabieramy się do pracy i obowiązków skupiamy się na tym, by wykonać je jak najszybciej i mieć z głowy, ale to błąd i może nas to wiele kosztować, także czasu. Krótki odpoczynek pozwala na nabranie sił, a także przemyślenie swoich kolejnych kroków. Może dane zadanie da się zrobić inaczej? Szybciej? Lepiej? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Utarte schematy i nawyki są dobre, ale warto jest szukać lepszych rozwiązań. Wiele czasu można zaoszczędzić dzięki wprowadzeniu nawyków korzystnych dla nas, dzięki czemu nie będziemy go marnować na drobiazgi i bzdury, a potem się wściekać. Odpoczywać też trzeba, bo to pomoże nam w zachowaniu energii i efektywności.

Czas dla siebie, czyli co konkretnie?

Wszyscy narzekamy na to, że brakuje nam czasu dla siebie i robimy wszystko, byleby go znaleźć, jednak gdy już do tego dochodzi pojawia się problem – i co teraz? Wolny czas tylko dla nas jest potrzebny, ale warto jest go także doprecyzować i zaplanować, tak jak wszystko innego. Co będziemy robić w tym czasie? Może udamy się na spacer? Przeczytamy książkę? Pójdziemy na siłownie, a może postanowimy spotkać się ze znajomymi? Nasz wolny czas, czas, w którym nie jesteśmy obciążeni żadnymi obowiązkami warto jest odpowiednio spożytkować, a żeby to zrobić, trzeba przede wszystkim wiedzieć, co się chce, bez tego tylko siądziemy i będziemy się zastanawiać, co właściwie powinniśmy zrobić,a tym samym będziemy jedynie ten czas marnować.

Udostępnij:

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *