Co zrobić, by zasnąć? 5 sposobów jak przywołać sen
Zdrowy, nieprzerwany sen jest podstawą normalnego funkcjonowania. Ludzie młodzi potrzebują zazwyczaj więcej snu niż dorośli, gdyż z wiekiem maleje poziom melatoniny. Co zrobić kiedy jednak nie możesz zasnąć? Jeśli ten stan utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, zgłoś się do lekarza. Natomiast kiedy podejrzewasz, że Twoje problemy mają związek z higieną snu, przeczytaj ten poradnik i poznaj 5 sposobów, by wreszcie zasnąć.
- Czytaj i wymyślaj
- Zgaś światła i leż bez ruchu
- Zadbaj o otoczenie
- Trzymaj się rutyny
- Nie najadaj się
1. Czytaj i wymyślaj
Pewnie zapytasz, co powinnaś czytać i co też wymyślać? Na pewno nie polecamy tutaj bardzo ciekawych kryminałów i trzymających w napięciu thrillerów, gdzie bohater ma ostatnie 5 sekund, by uratować zaginioną postać. Wystarczy jakaś miła książka, którą szybko się czyta i wywołuje radosne skojarzenia. A skoro już przy myślach jesteśmy, zacznij sobie wyobrażać. Chodzi o to, by Twój mózg pracował i by zmęczyć szare komórki. Masz jakieś nietypowe marzenia? Świetnie! Teraz zacznij je spełniać w swoim umyśle. Poleć w kosmos, popędź przez łąkę na pięknym koniu, płyń statkiem przez niezmierzone morza i oceany. Możesz też dla urozmaicenia tej wieczornej zabawy trochę powspominać. Pamiętaj jednak, że mają to być tylko same przyjemne rzeczy.
2. Zgaś światła i leż bez ruchu
Światło nie sprzyja porze snu. Nawet jeśli usilnie walczysz z pokusą zapalenia lampki, pożegnaj się z tą myślą. Twoje oczy, aby wreszcie zamknęły się na czas snu, nie powinny mieć kontaktu ze światłem, gdyż to tylko dla nich bodziec do tego, by nadal działać. Musisz dać jasny sygnał swojemu organizmowi, że teraz jest noc i pora spać. Jeśli nie mogąc zasnąć kręcisz się i wiercisz, niech nie nachodzi Cie chęć wstania. Przewracanie się z boku na bok jest jak najbardziej dozwolone, ale jeśli usiądziesz lub wyjdziesz z łóżka, dasz swojemu organizmowi sygnał do tego, funkcjonował tak jak za dnia.
3. Zadbaj o otoczenie
Sprzęty, które będą stale przypominały o codziennym dniu wypełnionym obowiązkami, na pewno nie wpłyną korzystnie na Twój sen. Usuń więc z pokoju do spania laptop, telewizor i wszelką elektronikę. Sypialnia to miejsce wypoczynku, relaksu i właśnie zdrowego, krzepiącego snu, więc do tego celu warto wykorzystywać to pomieszczenie. Przed pójściem spać dokładnie przewietrz sypialnię, jeszcze lepiej natomiast będzie, gdy okna wyposażone są w nawiewniki, wtedy odpowiednią wentylację masz zagwarantowaną. Trzymanie w pomieszczeniu przeznaczonym do spania zbyt wielu roślin również może wpływać niekorzystnie na Twój sen, a jeśli jesteś alergikiem, to tym bardziej zastosuj się do tej porady. W pomieszczeniu powinna panować temperatura między 18 a 21 stopni Celsjusza.
4. Trzymaj się rutyny
O ile w codziennym życiu zwykło się mówić, że rutyna zabija, tak w przypadku zdrowego snu warto po raz kolejny wykonać tę sama czynność. Organizm przyzwyczaja się bowiem do pewnych schematów, a ich zmiana wytrąca go z równowagi. Nie przesuwaj godziny pójścia spać ani do przodu, ani do tyłu. Jeśli zawsze bierzesz ciepłą kąpiel z dodatkiem ulubionego płynu, zrób to po raz kolejny.
5. Nie najadaj się
Jednym z najczęściej popełnianych błędów dotyczących higieny snu jest zjadanie zbyt obfitych kolacji. Przed snem nie pij też kawy, alkoholu, mocnej herbaty i napojów pobudzająco-energetyzujących. Zjedz coś lekkiego, najlepiej na 3 godziny przed położeniem się spać.
Pamiętaj, by kłaść się spać o tej samej porze. Organizm sam daje znać kiedy jest zmęczony, więc zacznij go słuchać. Jeśli masz ustalone pory snu, koniecznie się ich trzymaj. Na godzinę przed pójściem spać warto też trochę pospacerować, odetchnąć świeżym powietrzem i dotlenić mózg.