Moda

Jak odróżnić spodnie damskie od męskich?

Spodnie dla kobiet

Od wielu lat, moda łączy przeciwieństwa i niweluje różnice. To, co męskie zostało zaadoptowane przez modę damską już dawno temu, proces ten następuje także w drugą stronę, choć nieco bardziej opornie. W poniższym tekście skupimy się jednak bardziej na spodniach damskich i męskich.

Spodnie damskie i męskie – podstawowe różnice

Wraz z emancypacją kobiet, do damskiego kanonu modowego weszły spodnie. Na samym początku, kobiety wkładały je, żeby zaakcentować swoją niezależność i przełamać schematy – często noszenie ich było wręcz skandaliczne, przynajmniej jeśli chodzi o początki tego trendu, czyli XIX wiek. Były wyrazem siły i zaradności, która w czasach powojennych stały się nieodzownym elementem codziennego życia większości mieszkanek miast. Z czasem, na stałe weszły do kanonu damskiej stylizacji i dzisiaj nosi je niemal każda kobieta. Różne fasony spodni damskich wymienia Epolka.pl, serwis, w którym znajdziesz wiele ciekawostek ze świata mody.

Jedną z ważniejszych kwestii, jeśli chodzi o modę współczesną, wydaje się być odróżnienie spodni męskich od damskich. Oczywiście będąc w sklepie, łatwo znajdziemy modele damskie, ponieważ umieszczone są one w specjalnym dziale, warto jednak wiedzieć, czy tak naprawdę różnią się one od tych przeznaczonych dla panów. Oprócz kroju (te przeznaczone dla kobiet dużo częściej będą dopasowane, czy też posiadające dodatkowe elementy, takie jak np. koronki), podstawową różnicą jest sposób zapięcia. Przyjęło się, że spodnie damskie zapina się na lewą stronę, męskie natomiast na prawą. Mowa tutaj również o modelach z suwakiem.

Jakie są modne wzory spodni damskich?

Różnice pomiędzy spodniami męskimi i damskimi objawiają się także we wzorach. Oczywiście coraz częściej mężczyzn przekonuje się do nieco bardziej ekstrawaganckich wariantów, jednak najczęściej kroje męskie występują w prostych krojach i raczej ciemnych barwach. O ile spodnie dla kobiet również mogą być proste, czy też występować w czerniach lub szarościach, o tyle w przypadku pań dużo większe jest pole do popisu. Kobiety mogą wybierać w szerokiej kolekcji dzwonów, rurek, ogrodniczek, szerokich czy takich z wysokim stanem. Każdy sezon ma swojego faworyta, jednak zawsze modne będą klasyczne, nieśmiertelne dżinsy.

Czy kobiety mogą nosić spodnie męskie?

Kiedyś kobiety noszące spodnie musiały je pożyczać od mężczyzn. I choć pierwsze modele dla kobiet zaproponowała w XIX wieku Amelia Bloomer, to jeszcze wiele lat musiało minąć, żeby wybiegi mody zaczęły prezentować kolekcje specjalnie dla kobiet. Obecnie bardzo trudno jest kobiecie znaleźć męskie modele, które mogłyby na nie pasować, ale oczywiście noszenie spodni męskich jest jak najbardziej możliwe. Najprawdopodobniej, pomimo niuansów związanych z zapinaniem stroju na prawą stronę, faktu, że włożyłaś model dla mężczyzny, nikt dziś już nie zauważy.

Udostępnij:

3 comments

  1. Julla 16 marca, 2022 at 11:56 Odpowiedz

    „Spodnie damskie zapina się na lewą stronę, męskie natomiast na prawą” ? Uważam, że nikt już na to nie patrzy, mam właśnie na sobie spodnie, które zapinają się na prawą stronę. Takie porównania miały rację bytu lata temu, teraz ubrania nie mają płci…

  2. Kaśka 18 marca, 2022 at 09:10 Odpowiedz

    „Podstawową różnicą jest sposób zapięcia. Przyjęło się, że spodnie damskie zapina się na lewą stronę, męskie natomiast na prawą. Mowa tutaj również o spodniach z suwakiem” – serio? O rany, nie wiedziałam! Aż poszłam sprawdzić 😀 Ja mam jedne dżinsy po mężu. To moje najlepsze boyfriendy!

  3. Nazaret 22 września, 2022 at 11:31 Odpowiedz

    Dla mnie moda nie ma płci. Jak faceci chcą to mogą nosić „damskie” spodnie o odwrotnie. 😉 Po co przywiązywać uwagę do etykiet na ubraniach.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *